
Czy sauna jest dla nas dobra? Pocenie się to naturalny mechanizm, który sięga daleko w historii ludzkości. Prawie każda kultura znalazła swój własny sposób wykorzystania ciepła do relaksu, leczenia i rytuałów: starożytne łaźnie rzymskie, nowoczesne tureckie łaźnie parowe czy też modne amerykańskie wanny
z hydromasażem to tylko kilka przykładów jego wykorzystania.
Jednym z najstarszych sposobów – i jednocześnie najgorętszym – jest sauna. Sauny są używane od tysięcy lat w Finlandii, gdzie używa ich regularnie prawie jedna trzecia społeczeństwa. Jednak popularność to jedno, a bezpieczeństwo to drugie. Czy sauna jest dobra dla zdrowia, czy może być szkodliwa?
Nowoczesna sauna to proste, niemalowane pomieszczenie z drewnianymi ścianami
i ławami. Kamienny grzejnik elektryczny utrzymuje temperaturę w granicach około
32 °C na poziomie podłoża i podnosi ją o około 85 °C w górę pomieszczenia.
W przeciwieństwie do łaźni tureckich, które mają dużą wilgotność powietrza, sauny fińskie są bardzo suche. Wilgotność waha się tam od 10% do 20%. Woda spływa przez podłogę, aby pomieszczenie było suche. W dobrej saunie skuteczny system wentylacji odnawia powietrze 3-8 razy na godzinę.
Suche ciepłe powietrze ma bardzo dobry wpływ na organizm, powodując prawie natychmiastowe pocenie się. Przeciętny człowiek traci pół litra potu (500 ml) podczas krótkiej sesji w saunie. Jednak pot odparowuje na tyle szybko w suchym powietrzu, że osoba może nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo jest spocona. Temperatura skóry wzrasta bowiem do około 40 ° w ciągu kilku minut, ale wewnętrzna temperatura ciała rośnie wolniej, zwykle utrzymując się poniżej 37,7 °C.
Zmiany temperatury ciała są łatwe do zrozumienia, ale reakcja serca na ciepło jest jeszcze ważniejsza. Tętno wzrasta bowiem o 30% lub więcej. W rezultacie serce prawie podwaja ilość krwi, którą pompuje do organizmu co minutę. Większość dodatkowego przepływu krwi kierowana jest na skórę: w rzeczywistości krew jest kierowana z dala od narządów wewnętrznych. W tym czasie ciśnienie krwi może wzrosnąć lub spaść. Wszystkie te zmiany najczęściej szybko znikają po wyjściu z sauny.
Korzystanie z sauny ma na człowieka następujące pozytywne skutki:
Większość informacji o bezpieczeństwie saun pochodzi z Finlandii. Chociaż te i inne badania pokazują, że sauny są ogólnie bezpieczne to jednak osoby z chorobami serca powinny nadal skonsultować się z lekarzem przed ich użyciem. Osoby, które mogą wykonywać lekkie ćwiczenia, takie jak chodzenie przez 30 minut lub wchodzenie po 3-4 kondygnacjach schodów bez zatrzymywania się, prawdopodobnie po skorzystaniu z sauny będą w porządku. Jednak pacjentom ze słabo kontrolowanym ciśnieniem krwi, zaburzeniami rytmu serca, niestabilną dusznicą bolesną i postępującą niewydolnością serca lub zastawkami serca zaleca się powstrzymanie się od korzystania z sauny. Jeśli jesteś astmatykiem, jedyne na co musisz uważać w saunie to jej ostre ataki.
Oto kilka prostych środków ostrożności dotyczących bezpiecznego korzystania z sauny, które są ważne dla osób zdrowych i chorych na serce:
Podsumowując chłodna głowa oraz zdrowy rozsądek to najlepszy sposób na to, aby gorąca sauna była bezpieczniejsza i przyjemniejsza.
Zapraszamy wszystkich do saunowania, zadzwoń ☎ +48 661 250 008